www.puch-hobby.se

 

Den slutliga maraton tabellen över samtliga deltagares antal genomförda lopp av Söderåsens veteranmoped lopp. 

  Uppdaterad 19/5-2013 efter 14.e loppet

Alla deltagare som kört loppet någon gång presenteras här . Deltagarna har troget återkommit och föranmält sig redan första dagen år efter år eftersom loppet varit begränsat till 100 deltagare  i många år har inte så många nya deltagare   varje år hunnit in på starlistan .                                            

 (Om jag missat någon eller om det inte stämmer  helt hör av dig så rättar vi till listan)                                                

             

                 

                                        Antal Starter     Namn                   Ort              Nummer i tabellenlyx i bokskogen

14 Krister Sjöstedt Perstorp 1
14 Joacim Nilsson Kågeröd 2

knoppar                                                                                                                                                                                   

13 Magnus Maur Klippan 3
13 Gunnar Murath Malmö 4

trampa igång en lyx                                                    


  12 Ove Assarsson Kvidinge    5
  12 Sixten Werner Nossebro 6
12 Jan Stebner Perstorp   7

                                                                                                                         

11 Ulf Jönsson Malmö 8
11

Ingmar Jönsson

Eslöv 

9
11   

Bo Nilsson 

Röstånga

10
  11 Rolf Långberg Klippan 11
11

Sven-Åke Persson 

Landskrona

12

konservator svenåke skriver snedvi sätter upp rundan


10 Harry Ahlin  Alingsås  13
10 Peter Andersson   Billeberga 14
10 Sven-Ingvar Andersson Brödåkra 15
10 Ingvar Nilsson Svalöv 16
10 Åke Hermansson Klåveröd 17
10 Ulla Hermansson Klåveröd  18

 

 

 

 

  9 Fredrik Roth Ängelholm 19
9 Kasmir Ekdahl Landskrona 20
  9 Anders Lövgren Förslöv 21
9 Stig Alm Långared 22
9 Per Szajbel  Asmundtorp 23
9 Per Steen Åstorp 24

                                                                                                                                                                       

dricka                                                                                                                                                                             

8
Gert-Ove Lindskog   Löddeköpinge 25
knutstorps gods8 Hans Dahlqvist Genarp 26
8 Leif Lilja     Klippan 27
8 Mats kvint Halmstad 28
8 Stig-Arne Bolmer  Halmstad 29
8 Daniel Nilsson Svalöv 30
8 Ingela Sjöstedt Perstorp 31
8 Sven Jönsson Dymöllan 32
8 Sixten Olsson  Billinge  33
8 Bosse Olsson  Saxtorp 34
8 Rolf Helgesson Västra Torup 35
8 Anders Sjölund  Malmö  36

                              moppe kung andreas                           


                                                                                                                                                                            

 7 Lennart Lindberg Förslöv 37
7 Martin Bergqvist  Staffanstorp 38
7 Mats Karlsson  Klöva hallar 39
7 Joacim Donnerbrink  Landskrona 40
7 Bo Samuelsson     Klippan 41
7  Anders Jönsson     Klippan    42

plakett 2008


6 Anne Helgesson Västra Torup 43
6

Mikael Mårtensson

Malmö   

44
6 Anita Tikkanen Landskorna  45
6 Nicklas Steen Teckomatorp 46
6 Jessica Olsson Saxtorp    47
6 Mats Sundell Hjärup 48
6 Birger Kristensen  Marieholm 49
6 Jonny Åkesson Dalby 50
6 Arne Hillborg Malmö 51
6 Andreas Larsson Åstorp 52
6 Rustan Björnqvist Alingsås 53
6 Stefan Engström  Helsingborg 54
6 Kerstin Långberg Klippan  55
6 Nils göran Persson Flädie  56


5  Leif Ahlin  Falköping 57
5 Kristoffer Dahlqvist   Genarp 58
5 Olle Steen  Teckomatorp 59
5 Mikael Lundell Perstorp 60
5 Örjan Lundell Perstorp 61
5 Jan Olsson Ekeby 62
5 Berndt Johansson Vallåkra 63
5 Kalle Svensson Förslöv 64
5 Bertil Persson Flädie 65
5 Roland Carlsson  Staffanstorp 66
5 Kristian Frid Magleröd 67
5 Peter Persson Dalby 68
5 Tomas Persson      Annelöv 69
5 Rickard Larsson     Staffanstorp 70
5 Hans Åke Frid Kvidinge 71
5 Hans-jörgen Eriksson Kingelstad 72
5 Per-Olof Svensson Olofström 73
5 Håkan Svensson Kyrkhult 74
5 Emil Maur Klippan 75
5 Lars Ekelund Södra sandby(Dalby) 76755

 

4 Lars Nörgård     Åhus 77
4 Werner Jakobsson Landskrona 78
4 Per Larsson  Staffanstorp   79
4 Elna Persson  Staffanstorp  80
4 Göran Linden     Staffanstorp   81
4 Esbjörn Larsson           Staffanstorp  82
4 Bo Andersson    Staffanstorp   83
4 Lars Svensson Kristianstad 84
4 Per Wickzen  Malmö  85
4 Kristian Karlssson Klöva hallar 86
4 Magnus Carlsson Furulund 87
4 Pierre Dahlstrand Perstorp 88
4 Roger Skog  Perstorp   89
4 Dan Olshed Höllviken 90
4 Kent Brink  Perstorp  91
4 John Sjöltov Åstorp 92
4 Kalle Holm Ekeby 93
4 Leif Andreasson Kvidinge 94
4 Lars-åke OLsson  Skånes Tranås 95
4 Monica Jönsson Landskrona 96
4 Stefan Jonasson Strömsbruk 97
4trolleholmsslott Tommy Thulin Gersnäs 98

                              

3 Adam Jakobsson Landskrona  
3 Anders Dahlbäck Marieholm   
3 Alfred Andersson   Billinge   
3 Anders Hansson Svalöv  
3 Anders Månsson Svalöv  
3 Anna Jönsson Eslöv  
3 Bernt Schuman Tomelilla  
3 Bo Cristoffersson Höör  
3 Fredrik Olofsson Genarp  
3 Mikael Olsson Svalöv  
3 Jörgen Sejrbo Kvidinge  
3 Fredrik Andersson Kågeröd  
3 Jens Anderholm Ängelholm  
3 Jim Kristensen Eslöv  
3 Kalle Kajen Eslöv  
3 Kurt Rubin Förslöv  
3 Kent Rosengren Tomelilla  
3 Karl-ragnar Orsmark  Jonstorp  
3 Mats Lindblom vinninge  
3 Magnus Nilsson  Bräkne-Hobbie  
3 Mikael Persson Tomelilla  
3 Mikael Nilsson  Karlshamn    
3 Magnus Nilsson Karlshamn  
3 Malin Bengtsson Asmundtorp  
3 Nina Linden  Staffanstorp  
3 Oscar Axelsson  Kågeröd   
3 Per Dahl Påårp  
3 Paul Martinsson Bräkne-Hobbie  
3 Peter Karlsson Billeberga  
3 Sussane Nilsson Vallåkra  
3 Stefan Karlsson  Bräkne -Hobbie     
3 Thure Johansson Lund  
3 Ted Axelsson Kågeröd  
3 Ulrik Sjöberg Bara  
3 Örjan Orsmark  Jonstorp  
3 Christel Svensson Helsingborg  
3 Dan Gustavsson Önneköp  
3 Daniel Axell Klippan
3 Gert Mattsson Ekeby
3 Göran Olsson      Häljarp                  
3 Göran Ljungdahl Skurup
3 ingvar Björkander Dalby  
3 Ida Sjöstedt Perstorp
3 Jan Svensson Vinslöv
3 Jonna Frisch Helsingborg  
3 Lena Gren Ausås
3 Mats Jeppsson Höör
3 Magnus Pettersson Lödöse  
3 Ove Gren Ausås  
3 Ola Sonnborn Norra Sandby  
3 Svante Persson Ånäset (Umeå)
3 Tommy Ekdahl Landskrona  

 

 


2 Patrik Huovila    Perstorp  
2 Per-ola Olsson Kristianstad  
2 Per Tengberg Höör  
2 Per Lennartsson Lunnarp  
2 peter Johansson Tomelilla  
2 Per Olsson Södra Vram  
2 Raymond Olofsson  Perstorp  
2 Tony Olsson Vejbystrand  
2 Tim Bolmer  Halmstad  
2 Ola Hermansson          Klåveröd     
2 Olof Hansson Eket  
2 Magnus Norrlöv Bjuv  
2 Maggan Rubin  Förslöv  
2 Mikael Larsson Svalöv  
2 Nisse Kjellsson Löddeköpinge  
2 Niklas Rasmusson Kågeröd  
2 Niklas Johansson Voxtorp  
2 Mattias Olefelt  Kågeröd  
2 Magnus Pettersson Kågeröd  
2 Marika Bengtsson Asmundtorp  
2 Magnus Persson Dösjebro  
2 Jens   Bolmer  Halmstad  
2 Juha Ekholm Malmö  
2 Kaisa Rohne  Malmö  
2 Kenneth Nordqvist Ljungbyhed  
2 Kenneth Leijon Östra Ljungby  
2 Krister Karlsson Lomma  
2 Kjell Ottosson  Veinge  
2 Lennart persson Mörrarp  
2 Jan-åke persson Malmö  
2 Johny Wähmerfors Tomelilla  
2 Jimmy Rönndahl Landskrona  
2 Jens Westerberg Dösjebro  
2 Johan Krysen sösdala  
2 Jocke Persson Tomelilla  
2 Ingvar Andersson          Bjuv
2 Henrik Långberg     Klippan   
2 Helge Nilsson Svedala
2 Helena Carlsson Furulund
2 Göran Samuellsson  Mörrarp
2 Göran Persson Perstorp
2 Daniel Petersson Kågeröd  
2 Daniel Turesson Ekeby  
2 Daniel Persson Bjärsjöladgård  
2 Eva Dahlkvist Genarp  
2 Fredrik Andersson Tomelilla  
2 Bo Andersson Tomelilla  
2 Bertil Larsson   Perstorp  
2 Bo johansson Helsingborg  
2  Bo Rosenberg    Kristianstad   
2 Charlotte Törnqvist Klågerup  
2 Anders Tedrup Malmö  
2 Anders Hansson Tomelilla  
2 Anki Lundahl   Sösdala  
2 Bo Andersson  Bjuv  
2 Fred Gustavsson Önneköp  
2 Håkan Olofsson Önneköp  
2 Joakim Holmqvist Häljarp  
2 Jonas Johansson Påarp  
2 Jörgen Persson Häljarp  
2 kenth Lagerbjelke Perstorp  
2 Kent Schyster Hörby  
2 Kjell Svensson Näsviken  
2 Lennart Plym Malmö  
2 Lars Olsson Svalöv  
2 Mikael Södergren Lilla Harriet  
2 Niklas Anderssson Helsingborg  
2 olof Olausson Helsingborg  
2 Robin Persson Häljarp  
2 Sven Hansson Dalby  
2 Tomas Holmqvist Häljarp  

                                           

1 Douglas Svensson Kyrkhult 1 Folke Broden Perstorp  
1  Dan Christoffersson  Höör 1 Fredrik Borg Malmö  
1 Dan Gustavsson Önneköp 1 Gert Zaar   Malmö  
1 Dennis Kilbroten Billeberga 1 Göran Hansson Lund  
1 Dan Stenberg                  Stenkullen 1 Gert Åke Frid S.t Olof  
1 Emil Nilsson Sölvesborg 1 Gert Johansson Munka ljungby  
1 Erik Löbeck Båstad 1 Göran Johansson   Helsingborg  
1 Evert Holmkvist  Röstånga 1 Göte Berggren Nossebro  
1 Eskil Elgström  Ekeby  1 Göte Johansson  Tostarp   
1 Edmund Chmiel Malmö  1 Göran Sandberg  Båstad   
1  Emil Ahlin Klippan   1 Göran Lydeen  Knäred   
1 Emmelie Dahlqvist Genarp 1 Göran Bondesson Svalöv    
1 Fredrik Olsson Klågerup 1 Glenn Eiamay  Häljarp   
1 Fredrik Krysen  Sösdala 1 Göran Johansson  Bjuv  
1 Hans Johansson Eslöv 1  Helena Hansson Ekeby   
1 Henning Andersson Körslätt 1 Håkan Danielsson Ingelstad  
1 Hans Eriksson Lund 1 Ingvar Ahlgren Landskrona  
1  Ingmar Haggärde Klippan   
1 Fredrik Mellert Annelöv 1 Håkan Svensson Hörby  
1 Jörgen Svensson  Sösdala 1 Anders Rantzow Landskrona  
1  Jan Karlsson  Ängelholm  1 Alexander Lundell Genarp  
1 John Nilsson  Ängelholm 1 Alexander Grevar Sireköpinge   
1 Kent Andersson  Klippan  1 Alf Selander  Perstorp   
1 Krister Henriksson Billeberga 1 Andreas Nilsson Stehag  
1 Krister Dahl Löberöd 1 Arne Borg  Helsingborg  
1 Jonas Evander Ekeby  1 Anders Olsson Billesholm    
1 johanna Remper Malmö 1 Alexander Magnusson  Lund  
1 Johanna Hellström Genarp 1 Anders Broström Landskrona   
1 Jonas    Rosqvist  Stenestad  1 Anders Andersson Röstånga  
1 Jonny Johansson Stenkullen   1 Anders Lagerkvist Malmö  
1 Jennie Andersson Ekeby 1 Anders Wahlqvist Lödde  
1 Ingela Björnqvist Sölvesborg 1 Bengt Johansson Svedala  
1 Joacim Magnusson Lund   1 Bertil Möller Falkenberg  
1 Jan Karlsson  Ängelholm  1 Bent Axell   Skummeslöv   
1 Johny Nyberg Svedala 1 Bertil Eliasson  Perstorp     
1 Jesper Albertsson Kyrkhult 1 Bo Carlsson Magnarp  
1 Jan Folkesson  Kristianstad  1 Bo Hansson Ängelholm   
1 Birgitta Björk Tomelilla 1 Camilla Eklund Höör  
1 Bo Göran Ekelund Höör 1 Camilla Carlsson Landskrona  
1 Bertil Gustavsson Bjuv 1 Calle Mellin Ängelholm  
2 Bo Jönsson Höör 1 Clas Nilsson Svedala  
1 Christian Olsson Landskrona 1 Crister Nilsson Svedala  
1 Clas-Olof Nilsson Svedala 1 Christel svensson Helsingborg  
1 Conny Rydhill Löberöd 1 Charlotta Persson  Voxtorp  
1 Camilla Språnggäng Ängelholm 1 Calle Abrehamsson Röstånga   
1 Caroline Eriksson Höör 1 Daniel Karlsson Tomelilla  
       
1 Hans persson Genarp 1 Olle Berqvist Staffanstorp  
1 Jan-åke persson Malmö 1 Niklas Alexandersson Tjörnarp  
1 Stellan andersson Perstorp 1 Kjell Pettersson Tågarp  
1 Erik ögren Malmö 1 Peter Andersson Tågarp  
1 Staci olsson frörum 1 Pierre Karlsson Tågarp  
1 Ulf Månsson Annelöv 1 Anders Vahlqvist Lödde  
1 Bernt Johansson Åstorp 1 Ingvar Martinsson Tjörnarp  
1 Stefan Nillson Dalby 1 Per olof Alexanderssson Tjörnarp  
1 Sigvard forslund Landskrona 1 Peter Svensson V torup  
1 Helen Gustavsson Önneköp 1 Örjan Högberg Tyringe  
1 Linn Gustavsson Önneköp 1 Tomas Palm Tomelilla  
1 Niklas Rits Önneköp 1 Tomas Holm  Helsingborg   
1 Bertil Lindahl Höör 1 Tommy Paulsson Östra Ljungby  
1 Ulf månsson Annelöv 1 Titti Stenberg  Stenkullen     
1 Olof Persson Genarp 1 Tore Johansson Voxtorp   
1 Lisa Lindvall Göteborg 1 Ulf Clemensson Ludwigsborg  
1 Anders Bitgård Klippan 1 Ulf Pålsson Ankarlöv  
1 Jonas Mårtensson Klippan 1 Uno Kristiansson Gersnäs  
1 Erik Hansen Klippan 1 Ulf Remper Malmö  
1 Ulf Nilsson Klippan 1 Per olof Lievas Eslöv  
1 Mikael Nilsson Klippan        
1 Roger Öberg Klippan
1 Anders Jönsson klippan
1 Andreas Eriksson Häljarp
1 Daniel Eriksson Häljarp
1 Björn Pålsson Häljarp
1 Tomas Lindqvist Malmö 1 Sven-Åke Ahlberg Svalöv  
1 Tomas Andersson   Klippan 1 Anders Hansson Tomelilla  
1 Tony Nilsson Svedala 1 Roland Hall  Höör   
1 Tomas Karlsson  Lomma      1 Roland Fridh Oxie  
1 Tony Servin Klippan 1 Roland Svensson Nossebro  
1 Sven Karlsson  Förslöv  1 Sten Zackrisson Varberg  
1 Stig-Edvin Stigh  Malmö     1 Simon Christoffersson Höör   
1 Sofie Nilsson   Helsingborg  1 Stig-olle Albin Vejbystrand   
1 Stig Rosenqvist Klippan 1 stellan Andersson    
1 Stefan Johansson Klippan 1 Staffan Andersson Ängelholm  
1 Stefan Sandberg Helsingborg 1  Ola Olsson Tomelilla  
1 Peter Sundberg Svedala 1 Pia Olsson Vejbystrand   
1 Roger Nilsson Sölvesborg 1 Paul Flezelow Mörrarp  
1 Roger Weserlund Dalby 1 Per Ullerholm Vallåkra  
1 Roger Persson Tomelilla 1 Peter Nilsson    Ängelholm  
1 Robin Eliasson  Perstorp 1 Robin Thulin     Gersnäs   
1 Richard Wiman Svalöv   1 Robert Olsson Tomelilla  
1 Rikard Andersson Marieholm 1 Ronny Svensson  Svedala  
1 Nikolaj Daneman Kvidinge 1 Malcus Arlemark Malmö  
1 Nils Törnklint  Landskrona  1 Måna Ringdahl Marieholm  
1 Nikolay Voltov  Klippan 1 Matias Johansson Tomelilla  
1 Ola Andersson   Halmstad by 1 Mikael Långberg Klippan  
1 Olof Hansson Ängelholm   1 Mikael Nyman Malmö   
1 Ola Ringdahl Marieholm 1 Mats Sjöberg  Svalöv   
1 Olle Fredriksson   Voxtorp 1 Mats Stefansson Bälteberga  
1 Mikael Lindberg  Klippan 1 Maria Lehman kvidinge  
1 Mikael Nilsson  Kågeröd  1 Mats Nilsson  Munka ljungby   
1 Magnus Kronholm  Halmstad 1 Lennart Rosengren Tomelilla  
1 Niklas Lundblad  Bjuv 1 Lars Nilsson Helsingborg   
1 Lars Liljegren Malmö 1 Lars Nilsson Ängelholm  
1 Lars uno  Höör 1 Lars Enocksson   Klippan  
1 Leif Olsson  Landskrona  1 Kent Flennfors Herrljunga  
1 Lennart Borg  Helsingborg  1 Kent Eliasson Vårgårda  
1 Lennart Nuleris Kristianstad 1 Krister Persson            Förslöv    
1 Lennart Johansson Falkenberg 1 Krister Nilsson Stidsvig   
1 Leif Ekblad Malmö 1 Klas Göran Kristersson Gersnäs ?  
1 Mats Eriksson Dalby 1 Krister Ebbesson Munka ljungby  
1 Johan Svensson Landskrona 1 Kim Johansson Tomelilla  
1 Johnie Svensson Kvidinge 1 Kent Mårtensson Ystad  

     

       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       

              

 

 

 

 

 

 

Startsidan

Information om loppet