www.puch-hobby.se

Söderåsens veteranmoped lopp 2003

   

  63 deltagare startade  årets Söderås lopp. Starten var som vanligt förlagd till Finnstorps parkering. Åter i mål på samma plats 5,4 mil senare hade antalet minskat till 60 stycken. Gas wire brott och sned tändningar hade varit orsak till avbrotten.

Följebilen plockade dock ej upp några i år utan  de  nämnda mopedisterna kunde ta sig själv vidare hemåt.

.

"Stiftet" poserar framför följebilen.

Rundan bestod av 13 frågor av 1 X 2 karaktär  varje rätt besvarad fråga gav 2poäng .Det var också fyra förare prov som skulle utföras från mopederna ,max poängen sammanlagt här var 39.

 Jag hade medvetet försökt göra frågor och aktiviteter  enklare för att på så vis göra det roligare och  mer lättsamt.

Målet blev uppfyllt .Vinnaren som blev Lennart Lindberg i från Bjäre Moppers fick ihop hela 60poäng av 65 möjliga.

Jan Olsson körande Husqvarna Cornette

Poängen var sedan täta nedåt och skiljefrågan fick flera gånger avgöra placeringarna. 

Skiljefrågan var uppsatt vid målet i Finnstorp ,där förarna skulle lista ut hur långt ett speciellt sträck på ett papper var i cm.

Mellan aktiviteter och frågor passar bla Stefan Johansson körande Montana med en fika rast.

De övriga aktiviteterna var att släppa ärtpåsar i cirklar på marken från mopeden, köra mellan två stolpar på minsta avstånd, snabbaste draget kortast antal  förbrukade sekunder på 60 meter samt segaste draget att kunna köra 5 meter på så lång tid som möjligt utan att sätta ner några fötter.

Tures tur att lägga ärt påsarna  med  hjälp av trokänaren  en Husqvarna från 1961

Den fråga som visade sig vålla mest huvud bry  var fråga 4 belägen i den

 s k mördarbacken mellan Åvarp och Stenestad.

Frågan var vilken Puch Dakotas högsta tillåtna total vikt var. Flera glömde nog att räkna in mopedens egen vikt som är 71kg. Totalvikt moped + tyngsta last med förare är 240 kg.

 

Vid kontroll 1. Gunnar siktar in sig  för att lägga ärtpåsarna rätt

Från starten gick rundan söderut mot Kågeröd därifrån på en hoppig grusväg ut till Åvarp. Asfaltsväg upp på åsen  till avtagsvägen mot Kvidinge, åter grusväg ner på norra sidan av åsen vid Körslätt, kontroll vid Västra Sönnarslövs grustag och klättrande asfaltsväg genom skirande bokskog till Magleröds skylten, grusväg förbi Skånes högsta punkt 212meter som också var fråga nios rätta svar.

Framme på kontroll 2  vid Tranneröds mosse var grusvägs åkandet slut. 

Roland Carlsson på ms50 från -58 tillsammans med  Gunnar Murath inför kontroll 2

 

Uppifrån åsen bar det iväg ner till Kågeröd på långa utför löpor .

På torget var det snabbaste draget , sedan var det bara de återstående 3 kilometerna kvar till Finnstorp med  korvgrillning och prisutdelning.

Avspänd väntan på resultaten

Jag lämnar ut resultaten                                                                                             

Segraren Lennart Lindberg mot tager årets första pris plakett.

Första till 5:e pris var numrerade plaketter  med Söderåsens veteranmoped lopp .Årets logo  var  Puch Florida. 

Alla deltagarna ropades upp i tur och ordning och fick välja något från prisbordet. 

Sponsorer var i år Söderåsens mjölk, Welter cykel och motor Svalöv, Moped service Straffanstorp, Pump macken Kågeröd samt Rundgrens cykel i Klippan.

Gunnar slapp köra  hem törstig .

Malmö gänget visar upp triumferna. Även i år gick en av plaketterna till dessa trogna åkare.

Söderåsens veteranmoped lopp 2003  Start och placeringslista

 

Utslags

Poäng

1)       Lennart Lindberg

Förslöv

Zundarp

62

60

2)      Fredrik Roth

Ängelholm

Mustang-74

60

57

3)      Mikael Lindberg

Klippan

Cresent compakt

59

57

4)      Roland Carlsson

Staffanstorp

Puch ms50-58

50

57

5)       Per Wickzen

Limhamn

Maraton-62

68

56

6)       Anders Dahlbeck

Marieholm

Mustang cobra –76

64

55

7)      Kerstin Långberg

Klippan

Zundarp -67

66

55

8)      Rolf Långberg

Klippan

Zundarp-64

65

54

9)       Magnus Maur

Hyllstofta

Florida

67

54

10)  Krister Sjöstedt

Perstorp

Puch Racing

62

53

11)  Anders Hansson

Svalöv

Mustang

55

53

12)  Kent Brink

Perstorp

Mamba -76

67

52

13)   Jan Stebner

Perstorp

 

58

52

14)  Rolf Helgesson

V Torup

Dakota

70

51

15)  Edmund Chmiel

Malmö

 

75

51

16)   Johan Krysen

Sösdala

Dakota -67

41

51

17)   Birger Kristensen

Marieholm

 

67

50

18)   Fredrik Andersson

Kågeröd

Puch Monza 4

76

50

19)  Richard Wiman

Svalöv

Cresent 2000-59

82

50

20)   Ove Assarsson

Kvidige

Stockholmare

63

49

21)  Göran Johansson

H-borg

Cresent 50 S –68

57

49

22)  Stiftet Sundell

Malmö

Alabama -66

55

49

23)  Stefan Johansson

Klippan

Puch Montana-78

41

49

24)  Oscar Axelsson

Kågeröd

Monza 4speed –85

63

48

25)  Anders Lövgren

Förslöv

Tomus -72

65

48

26)  Sixen Werner

Nossebro

Dakota –77

69

47

27)  Fredrik Krysen

sösdala

Alabama-76

71

47

28)  Anne Helgesson

V Torup

Dakota

73

47

29)  Gunnar Murath

Malmö

Florida -69

48

47

30)   Berndt Johansson

H-borg

Nsu quickly    - 55

63

45

31)   Jan olsson

H-borg

Husqvarna cornette –59

65

45

32)   Magnus Pettersson

Kågeröd

Puch Dakota -77

72

45

33)  Stefan Sandberg

Ängelholm

Zundarp-57

52

45

34)  Bo Nilsson

Röstånga

Yamaha fs 1 chopper

58,

44

35)  Göte Johansson

Tostarp

Husqvarna -59

76

44

36)  Gunnar Jansson

Hjärnarp

Tomus-62

75,

43

37)  Lars Enocksson

Klippan

King klipper 61-62

63

43

38)   Ingmar Haggärde

Klippan

Puch Nevada -78

65

43

39)  Ture Johansson

Lund

Husqvarna –61

76

42

40)  Göran Sandberg

Båstad

Puch Dakota -68

51

42

41)  Ingmar jönsson

Eslöv

Cresent 2000 –57

68

41

42)  Nicklas Steen

Teckomatorp

Yamaha Fs l -76

53

41

43)  Ingela Sjöstedt

Perstorp

Monark Stockholmare

50

41

44)  Ann-Krestin Lundahl

Sösdala

Maxi-76

40

41

45)  Sixten olsson

Billing

Cresent raket -61

61

40

46)  Sven Karlsson

Förslöv

Cresent flaka-69

58

40

47)   Helena Hansson

Ekeby

Puch Florida

59

40

48)   Ola Andersson

Kågeröd

Yamaha fs 1

85

40

49)  Kent Andersson

Klippan

Puch Alabama      ?

75

39

50)  Mats Nilsson

Munka Ljungby

Novellette-54

42

38

51)  Bertil Larsson

Perstorp

Mallagutti-73

66

37

52)  Joacim Nilsson

Kågeröd

Puch Mexico -69

62

36

53)   Ulf Jönsson

Malmö

 

40

36

54)  Kenneth Nordqvist

Ljungbyhed

Puch Racing

35

36

55)  Niklas

Kågeröd

Honnda  Mt50

 

34

56)   Jonas Evander

Ekeby

Puch Alabama

54

33

57)  Diana Larsson

Axelwold

Puch Dakota

65

30

58)  Jonas

Kågeröd

Honda Mt 50

50

27

59)  Olle Steen

Teckomatorp

Mustang

63

26

60)  Sofie Nilsson

h-borg

Sco

50

18  

61)   Tomas Andersson

Klippan

Zundapp 57-58

 

 

62)  Anders Månsson

Svalöv

Puch Alabama

 

 

63)  Björn Nitsch

Kågeröd

Gilera –73

kalle Holm  Ekeby Alabama har tyvärr fallit ur listan

 

 

 

 

Tillbaka till startsidan

Loppet 2004