www.puch-hobby.se


 Söderåsens veteranmoped lopp 2005

15maj 2005 solen sken åter efter en kall och sen vår. Dags temperatur 18-20 grader. Start som vanligt 11.00 ifrån Finnstorp.85 förare kom till start och det stora antalet gjorde att det tog en halv timme att starta alla för att inte stora kö bildningar skulle uppkomma. Alla 85 startande  kom i mål  dock på olika sätt. Följe bilen  samlade i år upp 2stycken.

(Starten 11.00 Finstorp  Ingvar Andersson Mustang cross-76 Bjuvs gänget)

Rundan gick upp på åsen och vek av vid Bonanzagården ner till Stubbarp, Böketofta, Simmelsberga och vidare till Kågeröd.

 .

Fråga  1 vid Bonanzagården.  uppe på åsen.                                                    Fråga 2 ute mot Simmelsberga

( Kasmir fuderar hur han ska kunna sprätta )  kontroll 1    Problem uppstår följebilen på plats o färden kan gå vidare

En helt ny sträckning på 1,6 mil för året. På torget i Kågeröd var första kontrollen. Förarna fick  åter känna sig som 15år när de skulle sprätta iväg ett plast lock så långt som möjligt med bakhjulet spinnande.

( Krysen ifrån Sösdala har snack med Fidde som är kontrollant på tvåan)

De körde vidare till knutstorp ,vände där åter upp mot Klåveröd på  åsen, körde vidare till Ljungbyhed där kontroll två var förlagd. Balans och kontroll över fordonet genom en konbana bestående av åtta konor ,  den sista skulle rundas  med full fart tillbaka med bromsprov där mopeden skulle stannas inom en 5meters zon.

Bra övning som tyvärr inte alla fick kläm på.  Vi skulle ritat färd vägen med krita men denna hade kommit bort. Åter kommer med denna fler gånger.

Ut från F5 området gick det genom en trång grind. Hur "Frippe" och Frappe" på sina flakor kom ut vet jag inte riktigt .Det sägs att de lyft ut de på snedd. Alla sätt är bra utom de dåliga.

På en omväxlande grus och asfalt sträckning längs åsen bar det iväg till kontroll tre i V Sönnarslövs grustag.

Långsamaste draget på en u formad bana a 20meter.På varje övning kunde man uppnå 40poäng tillsammans kunde detta bli 120 poäng, lika mycket kunde de 12 frågorna längst rundan ge alltså tillsammans max 240 poäng.

(Murath jublar vid kontroll 3 efter att plockat 24 poäng här)

Praktiskt och teoretiskt skulle vara lika mycket värt Det höga max poängen gjorde en bra spridning av poäng skörden så bara ett fåtal hamnade på samma antal poäng, dessa avgjordes genom att skiljas med fördel för tidigaste anmälning till loppet alltså lägsta start numret.

Nytt för året var ett ny instiftat vandrings pris, Vilket utdelades till deltagaren med lägst poäng skörd. Tanken är att kämpa vidare och åter komma till nästa år efter att hyst vandrings priset hemma som består av en hel bakdel till en Monark scoot.

Vandrings priset skulle ges till sista plats föraren  som fullföljt hela rundan ,tyvärr var denne försvunnen (mystiskt). Nu gavs det istället  till föraren efter som tyvärr fick bryta loppet på tidigt stadium .med skuren moppe .Han hade dock gjort frågorna ifrån följebilen.

Pionjären till vandringsprisets fösta inskription blev Berndt Johansson Vallåkra som genom att förvalta priset till nästa år tituleras konservator. Ska vi säga grattis eller. I vilket fall som helst är Berndt i egenskap av sista platsen gratis föranmäld till nästa års lopp som start nummer 1  tillsammans med vandringpriset. 

 .

(sekretariatet arbetade perfekt)                                       (prisutdelningen ska äga rum .klockan har nu blivit 15.45)

 

( 1:a plats plakett och en Java moped som pris till Rolf) 

                       ( 2:a plats till Kalle i dag utan hund)

                                            ( 3:e plats till Lennart Persson Mörarp)

(Alla  de andra väntar på att bli uppropade och välja sig ett pris)

Sponorerna som hjälp oss i år var Rundgrens cykel och motor, Welhlters  cykel och motor, Biltema, Mekonomen, pump. Lunna kiosken, Barry calle Baut, Motor service, Motor sport, Teckomators cykel och motor, Falck bevakning service och företags alliansens Svalöv .Tack alla ni !

Resultat listan

 

                                                                                            Poäng                 Poäng frågor           Poäng  Övningar

1    Rolf Helgesson  VästraTorup    Dakota                             207                    90                                 117

2    Kalle Svensson Förslöv Puch ms50  -60                            206                    100                               106

3    Lennart Persson Mörarp Florida                                        203                     90                               113

4    Oscar Axelsson Kågeröd Puch Arizona  -78                      197                      80                              117

5    Gunnar Murath MalmöFlorida-69                                      196                    100                               96

6    Anders Dahlbäck                                                               194                         90                            104

7    Harry Ahlin Allingsås Dakota 3000-77                               190                        80                             110

8     Anders Sjölund  Malmö Mexico-68                                   190                        90                    100        

9    Sven Jönsson Dymöllan Gilera-75                                        187                        70                     117

10    Fredrik Roth Ängelholm Lyx -61                                        186                        80                           106

11    Leif Lilja Klippan Lyx-59                                                    183                        90                            93

12    Nicklas Steen Teckomatorp Yamaha-76                            180                        70                           110

13    Roland Carlsson Staffanstorp Ms50 -58                            179                        80                             99

14    Paul Stelelow Mörarp Dakota-73                                      178                        70                           108

15    Sixten Werner Nossebro Montana 4speed                         177                        90                             87

16    Sven-ingvar Andersson Brödåkra flaka                               175                       70                           105

17    Carl ragnar Orsmark Jonstorp Monark novolette-55            175                       90                            85

18    Örjan Orsmark Höganäs Husqvarna -64                            174                        80                         94    

19    Sixten Olsson Billinge Raketare-61                                    171                        70                            101

20    Ola Hermansson Klåveröd Dakota-77                                170                        90                            80

21    Anders Lövgren Förslöv Tomus-72                                    170                        90                             80

22    Martin Bergqvist Staffanstorp Dakota-76                            168                        90                            78

23    Ingvar Nilsson Svalöv Florida-62                                        167                        70                            97

24    Birger Christensen  Marieholm Maxi -81                             165                       80                            85

25    Nicklas Lundblad Bjuv Mustang cross-76                          160                        80                             80

26    Bo Nilsson Röstånga Zundapp-65                                     160                        60                            100

27    Ingvar Ahlgren Landskrona    Florida-69                            158                        60                             98

28    Werner Jacobsen Landskrona E-typ                                   158                       80                             78

29    Ulf Jönsson Malmö Dakota-72                                            156                      90                             66

30    Åke Hermansson Klåveröd Dakota-77                                154                       70                            84

31    Mikael Mårtensson Malmö Dakota-77                                152                        90                            62

32    Lars Svensson Kristianstad  Monark -53                            147                        80                            67

33    Anita Tikkanen    Landskrona Tandem viktoria                    145                        60                            85

34    Ann-kristin Lundblad Sösdala Maxi-75                                142                        50                           92

35    Ove Assarsson Kvidinge Florida-73                                    141                        50                            91

36    Per Steen Åstorp Cresent-74                                                141                       70                           71

37     Alfred Andersson Billinge Nevada-81                                   141                     50                            91

38    Krister Sjöstedt Perstorp Racing-75                                       140                    100                           40

39    Daniel Turesson Ekeby Cresent-71                                        138                    40                             98

40    Per Olsson Södra vram Dakota-68                                        132                    50                             82

41    Joacim Nilsson Kågeröd Mexico -69                                     130                      50                           80

42    Ingmar Jönsson Eslöv Cresent 2000-56                                  128                   70                             58

43    Peter Andersson Billeberga Transportare                                128                     60                            68

44    Stefan Engström H-borg Mcb svalan                                       128                    60                            68

45    Ingvar Andersson Bjuv Mustang cross-76                                128                    60                           68

46    Bosse Olsson Saxtorp sachs-60                                              128                     70                           58

47    Daniel Petersson Kågeröd Montana gl -82                               127                    70                           57

48    Magnus Maur Klippan Florida                                                  126                   50                           76

49    Kasmir Ekdahl Landskrona Tandem viktoria                            125                    30                           95

50    Örjan Lundell Perstorp Monza 4speed                                      125                   70                          55

51    Göran Samuelsson Mörarp Mustang cobra 5000 -80                124                   80                           44

52    Kent Brink Perstorp Mustang-76                                              124                   60                           64

53    Per Szabel Asmundtorp Dakota                                                122                   60                          62

54    Roger Skog Perstorp Yamaha fs1 -78                                      120                    60                           60

55    Rolf Långberg Klippan    Zundapp-64                                      120                   80                            40

56    Tommy Ekdahl Landskrona Tandem viktoria                            120                   50                            70

57    Jan Stebner Perstorp Dakota-72                                               120                  50                            70

58    Johan Krysen Sösdala Dakota-67                                            117                   40                            77

59    Bo Andersson Malmö Solex-80                                                116                   30                           86

60    Stiftet Sundell Hjärup Florida-79                                               116                   80                           36

61    Ulla Hermansson Klåveröd Mamba-76                                      113                   70                          43

62    Göran Lyden Knäred Puch Automat                                          112                   40                          72

63    Bernt Axell Skummeslöv Nsu-55 quikly                                     112                   60                          52

64    Olle Fredriksson Voxtorp Montana-83                                      110                  70                           40

65    Mikael Lundell Perstorp Dakota                                                 110                   70                          40

66    Camilla Spångäng Ängelholm Florida-77                                    108                   80                          28

67    Jörgen Svensson Sösdala Monark 1209                                     100                   60                          40

68    Sven-Åke Persson Landskrona  Chapion -77                            100                     30                         70

69    Andreas Nilsson Stehag Zundapp cs50-82                                 98                     70                          28

70    Emil Ahlin Klippan Komar                                                          96                     50                         46

71    Jan Olsson Vallåkra Husqvarna -59                                            95                     60                         35

72    Anders Olsson Billesholm Fram king -59                                     91                     30                        61

73    Fredrik Krysen  Sösdala Alabama-75                                          87                     50                        37

74    Kaisa Rohne Malmö Apollo-61                                                  80                    80                           -

75    Calle Abrehamsson Röstonga Dakota-77                                   79                       50                        29

76    Jessica Olsson Saxtorp Sachs-60                                                75                      50                        25

77    Göran Persson  Skäralid    Zundapp -66                                     74                      40                        34

78    Per-ola ohlsson Kristianstad  Nsu Quikly-55                               73                       50                       23

79    Kenneth Nordqvist Ljungbyhed Zundapp ks 50                           72                       40                       32

80    Eskil Elgström Ekeby Montana                                                    70                        50                      20

81    Magnus Johannesson H-borg Mobylette-62                                 66                      40                       26

82    Olle Steen Teckomatorp Nevada-81                                            53                   50                            3

83    Sussane Nilsson Vallåkra Sco-59                                                 50                   50                            -

84    Edvin Stiig Malmö Montana-80                                                    44                   40                            4

85    Bernt Johansson Vallåkra  Nsu-55                                                30                   30                            -

Frågorna följer med procentuell sats för rätta svar

 

 

 

 

 

 

(fråga 1 efter Bonanzagården)                             Procent sats för rätt besvarad fråga

1 Hur mycket blir 1 hk omvandlat i kilowatt?                                                            1 = 0.73kw   86,9 %

2 Från viken enskild postadress ort kommer flest startande till årets lopp ?               X=Malmö    17,6 %

3 Vem är mannen bakom kullagret ?                                                                       X= Sven Wingqvist 45,8%                   

4 Vilken Motor använde sig Monark av först ?                                                        X= Ilo motorn  74,1 %

5 Motorn ger förgasar smällar: Vad har inte med detta att göra ?                              2=Tändningen för tidig 29.4 %

6 Hur många Puch tillverkades totalt  1955-1987 ?                                                 X=Strax över 3miljoner 29,4 %

7 Hur lång sträcka är din reaktionstid vid 30km/h ?                                                  X= 9meter 71,7 %

8 Vad är det tyska namnet för generator ?                                                                1= Lichtmaschine   56,4 %

9 Vilken tomus modell efterliknade Dakotan ?                                                           2= Tomus GT  54;1 %

10 Vilken av farligt gods skyltarna varnar för bensin ?                                                 1= 1203 /33    68,2 %

11 Vad ska olje mängden vara i en Nsu Quickly motor ?                                           1= 0.12Liter    55,2 %

12 Till vilken  Puch modell  är skärmen på bilden?                                                      2= Mc50 cross  67,8 %

Medel värde på frågor 6.64 poäng

Ett stort tack till fotografen Gunnar Murath som förevigat detta lopp.

Anders Axelsson Kågeröd         Puch Hobby            LOPPET 2006

Tillbaka till startsidan